خبرسازی العربیه برای ادامه ناآرامی در ایران

ماشین جنگ روانی وهابیت در جدیدترین اقدام خود با درج 2 نظرسنجی جهت‌دار علیه ایران و تبدیل آن به خبرسازی، به تحریک عاملان نا‌امنی‌های اخیر پرداخته و تهران را مداخله‌جو نامیده است.

به گزارش فارس، شبکه العربیه وابسته به عربستان سعودی که در اغتشاشات پس از انتخابات ایران سعی در بحرانی نشان دادن وضعیت داشته و دارد، علاوه بر خبرسازی کذب در اقدامی به نظرسازی در قالب نظرسنجی روی آورده است.

این شبکه در صفحه اول پایگاه اینترنتی خود یک نظرسنجی با عنوان «تشدید برخورد با معترضان در ایران» منتشر کرده است.

پاسخ‌های این نظرسنجی که بیشتر به یک نظرسازی شبیه است،سه گزینه «اعتراضات را فروکش خواهد کرد، به اعتراضات دامن خواهد زد، منجر به دخالت بین المللی خواهد شد»، می‌باشد.

نکته قابل توجه در این نظرسنجی حضور 106 شرکت کننده و تعمیم پاسخ آنها به کل جامعه ایران است.

نحوه طراحی سئوال و پاسخ‌های از پیش تعیین شده، سابقه این شبکه عربی را در تحریک آشوبگران و اغتشاشات پس از انتخابات یادآور می‌شود.

نکته جالب دیگر اینکه در این نظرسازی تمام گزینه‌ها به گونه‌ای طراحی شده که انتخاب هر کدام از آنها می‌تواند عامل محرکی برای دعوت به ادامه نا آرامی در ایران باشد، حتی خود سئوال نظرسنجی نیز با کلمه تشدید برخورد شروع شده که عاملی برای القاء نظر به مخاطب است.

العربیه که همگام با سایر رسانه‌های وابسته به رژیم صهیونیستی برای ارائه چهره‌ای مداخله جو از ایران در نظام بین الملل ایمیج سازی می‌کند(image making)، همزمان با این جریان سازی، خبر دیگری را مبنی بر اینکه « کاربران العربیه ایران را محرک شورش‌ حوثی‌ها می‌دانند»، بر روی سایت خود قرار داده که نمونه کاملی از «تبدیل نظرسازی به خبرسازی» است.

در این نظرسنجی نیز العربیه به نقل از اغلب شرکت کنندگانی که آنها را فارسی زبان خوانده مدعی شده است که شورش گروه الحوثی در یمن به تحریک ایران شکل گرفته است.

استفاده از واژه "شورش " برای نشان دادن دفاع شیعیان الحوثی در برابر حملات ارتش یمن، تکنیک "عبارت پردازی " است که ماشین جنگ روانی وهابی‌ها برای موجه جلوه دادن سرکوب و کشتار تمام عیار حوثی ها بکار می‌برد.

در این نظرسنجی نیز به شیوه‌ای غیر حرفه‌ای، ورود عربستان به جنگ صعده و استفاده از پیشرفته‌ترین تجهیزات نظامی علیه مردم بی‌دفاع شمال یمن در هیچ یک از گزینه‌های نظرسنجی نیامده است و این درحالی است که بسیاری از سازمان‌های بین المللی و مسلمانان به دخالت عربستان در کشتار شیعیان اعتراض کرده‌اند.

نکته دیگر اینکه گزینه اول نظرسنجی تحریک حوثی‌ها، به ایران اختصاص داده شده که حتی اگر خواننده نخواهد در این نظرسنجی شرکت کند، این گزینه خواه ناخواه به چشم وی می‌آید و سهولت انتخاب آن بیشتر است.

در این نظرسنجی، عدم توازن و ارتباط بین گزینه‌ها از دیگر عواملی است که نشان از یک "نظرسازی " دارد چرا که عامل اصلی تشدید جنگ که دخالت‌های عربستان و همچنین همکاری مشترک این کشور و آمریکا است، به عنوان یک گزینه مطرح نشده و اساسا نامی از عربستان در هیچ یک از گزینه ها وجود ندارد.

این در حالی است که سازمان‌های ضد جنگ و حقوق بشر دنیا این اقدام را محکوم کرده‌اند و علاوه بر آن حتی هیچ یک از مقامات ارشد دولت یمن سخنانی با مضمون این نظرسنجی نداشته اند.

یکی از سخنگوهای وزارت امورخارجه آمریکا نیز دو هفته قبل با شرکت در میزگرد شبکه العربیه با صراحت تأکید کرد که ما هیچ سندی مبنی بر دخالت ایران در امور داخلی یمن و تحریک گروه الحوثی نداریم.

/ 0 نظر / 31 بازدید