قرائتی:کج‌فکران شعار نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران را سر می‌دهند

رئیس ستاد اقامه نماز کشور گفت: کج‌فکران شعار نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران را سر می‌دهند در حالی که ما طبق فرموده قرآن از مظلومان دفاع می‌کنیم حتی اگر مشرک نیز باشند زیرا مظلوم باید حمایت شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام محسن قرائتی شنبه شب در گردهمایی روحانیون و مبلغان استان قزوین که در سالن اجتماعات اداره کل تبلیغات اسلامی قزوین برگزار شد، اظهار داشت: وهابی‌ها روضه‌خوانی را غلط می‌دانند در حالی که در قرآن آمده است "ای پیامبر وظیفه تو این است که یاد ابراهیم را زنده نگاه داری " زیرا حضرت ابراهیم جوان داد ولی خون ندید و حال این نکته در خصوص امام حسین (ع) که جوان داد و خون نیز مشاهده کرد، صدق می‌کند.

* روضه‌خوانی در قرآن آمده است
وی ادامه داد: همچنین در قرآن آمده است که حضرت مریم در فاصله چند دقیقه مورد تهمت قرار گرفت و آنگاه به گهواره اشاره کرد و حضرت عیسی در گهواره سخن گفت و حضرت مریم مدت کمی متزلزل شد در حالی که حضرت زینب در کربلا مدت بسیاری دچار ناراحتی و نگرانی بود.
رئیس ستاد اقامه نماز کشور اضافه کرد: در سوره شمس خداوند از دختری که زنده به گور شده سئوال می‌کند و در واقع خداوند متعال در قرآن کریم برای دختران بت‌پرستی که آن زمان مظلوم واقع شده و زنده به گور شدند، روضه می‌خواند و حال شما جایگاه دختران امام حسین (ع) و سختی‌هایی که کشیدند را در نظر بگیرید.

* کج فکران شعار نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران را سر می‌دهند
وی با تأکید بر لزوم حمایت از مظلومان افزود: جواب کج‌فکران که شعار نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران را سرمی‌دهند این است که ما از غزه و لبنان که مسلمان چه شیعه و چه سنی هستند و حتی اگر مشرک نیز باشند، دفاع کرده و روضه آنها را می‌خوانیم زیرا خدا برای دختر مشرک روضه می‌خواند.
قرائتی عنوان داشت: ما حتی اگر مشرک نیز باشند به حمایت از اینها قیام می‌کنیم زیرا مظلوم باید حمایت شود و مستضعف را باید کمک کرد حتی اگر او مومن نباشد.

* مبلغان بدون توجه به مسائل مالی تبلیغ کنند
وی در ادامه با اشاره به واقعه عاشورا خاطر نشان ساخت: مسئله عاشورا همانند انرژی هسته‌ای است زیرا با نام امام حسین (ع) 70 میلیون نفر در روز عاشورا به خیابان‌ها می‌ریزند و حتی اگر همه ماهواره‌ها نیز کار کنند، نمی‌توانند چنین راهپیمایی را راه بیاندازند.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور توضیح داد: با توجه به اعزام مبلغان در دهه محرم، مبلغان باید در تبلیغ به مسائلی توجه داشته باشند، قبل از خلقت رزق ما اندازه‌گیری شده است و هر کس باید به اندازه روزی که دارد از آن بهره‌مند شود و اگر بیشتر از این روزی کسب کند آن را در جایی دیگر و به طرق دیگری مانند بیماری و ... از دست خواهد داد.
وی تصریح کرد: یکی از نام‌های خداوند متعال جبار است یعنی جبران می‌کند شما مبلغان باید برای خدا کار کنید و خداوند اینگونه کار کردن شما را جبران می‌کند، برای نمونه روحانی در اداره‌ای که تعداد کمی کارمند دارد نماز می‌خواند ولی برای 300 دانش‌آموز 15 ساله نماز نمی‌‌خواند و نباید اینگونه باشد که چون جایی پول ندارند در نتیجه روحانی برای نماز نیز نداشته باشد.

قرائتی یادآور شد: البته ما نمی‌گوییم که نماز ادارات تعطیل شود ولی این صحیح نیست که دبیرستانی با 300 دانش‌آموز روحانی نداشته باشد و یک اداره با 10 کارمند روحانی داشته باشد شما مبلغان باید در تبلیغ فکر مسائل مالی را نکنید و بدانید که خداوند جبران می‌کند.

* بیان مسائل واجب و مورد نیاز جامعه در سخنرانی‌ها امری ضروری است
وی ادامه داد: موضوعی که باید در دهه محرم در تبلیغ خود توجه داشته باشید، بیان احادیث است همچنین روان صحبت کنید و زمان را صرف خطبه خواندن نکنید خطبه باید حداقل باشد و در 10 شب محرم هر بار در خصوص یک موضوع صحبت کنید.
رئیس ستاد اقامه نماز کشور اعلام کرد: بیان مسائل واجب یا مستحب، مورد نیاز فرد و مورد نیاز جامعه در سخنرانی‌هایتان باید مورد توجه باشد، صدای بلندگو نباید سبب مردم‌آزاری شود زیرا مردم‌آزاری گناه کبیره است و اشعاری که بیان می‌شود باید محتوا داشته باشد.
وی تأکید کرد: در سخنرانی خود در خصوص نماز صحبت کنید زیرا برخی نماز را سبک می‌شمارند در حالی که امام حسین (ع) در روز عاشورا حتی مستحبات نماز مانند اذان، اقامه، جماعت و اول وقت بودن آن را نیز به جای آورد.

* تنها یک دهم مردم در ایران زکات می‌دهند
قرائتی افزود: موضوع مهم دیگری که باید در سخنرانی بسیار توجه شود، زکات است و در خصوص زکات صحبت کنید، امروز یک دهم مردم در ایران زکات می‌دهند که ما در این پایین بودن آمار مقصر هستیم.
وی ادامه داد: ما شاهد هستیم که 33 نفر از صدا و سیما برای گزارش مراسم حج اعزام می‌شوند ولی یک فیلم، شعر و کتاب در خصوص زکات نداریم در صورتی که همه دین بنده به نماز و قبولی نماز به پرداخت زکات وابسته است.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور افزود: مبلغان در خصوص آداب و رسوم غلط در ازدواج نیز در شب‌هایی به جز ایام محرم صحبت کنند زیرا متأسفانه ما با دست خود آداب و رسومی درست کرده‌ایم که دست و پا گیر ما شده است.
وی با اشاره به اهمیت تبلیغ تن به تن تصریح کرد: تبلیغ تن به تن موضوع مهمی است که مبلغان باید به آن نگاه ویژه داشته باشند زیرا اثر بسیار زیادی نسبت به سخنرانی دارد و بیان تفسیر قرآن و آیه‌هایی که مردم همواره به آن نیاز دارند، حق‌الناس، همسرداری، توجه به نسل نو و احکام فقهی نیز موضوعات دیگری است که باید در سخنرانی‌ها مورد نظر باشد.

قرائتی بیان داشت: در بیان واقعه عاشورا نیز سعی کنید حقایق بیان شود و بیان این حقایق اثر خود را خواهد گذاشت زیرا امام حسین (ع) در قلب‌ها نشسته است.
وی با تأکید به عدم ورود مبلغان به مسائل سیاسی گفت: شما مبلغان وارد مسائل سیاسی نشوید و در موضع‌گیری سیاسی حجت باید داشته باشید و ولی فقیه و مرجع تقلید را حجت قرار دهید و باید از خط سیاسی بیرون آمده و همه کارهای ما حجت شرعی داشته باشد و مراقب باشید که فتنه را زیاد نکنید و اگر توانستید فتنه را خاموش و آرام کنید.

/ 0 نظر / 4 بازدید