سخنان حکیمانه، برداشت‌های عوامانه

از ابتدای انتشار این خبر، موجی از شایعه و تحلیل‌های کارشناسی از سوی این افراد آگاه به راه افتاده و آنها به نوعی خواستند تا از این مساله بهره‌برداری سیاسی بکنند. اکثر این کارشناسان آگاه هم کناره‌گیری آیت الله را به مساله انتخابات و بعد از انتخابات گره زدند. بعضی‌ها حتی سخنگوی آیت‌الله جوادی آملی هم شدند و از طرف ایشان اظهار نظر کردند. مثلا روزنامه اعتماد در ویژه‌نامه امروز خود مدعی شده است که آیت الله جوادی آملی به دلیل اعتراض به «نشنیده شدن اظهاراتش» برای همیشه از امامت جمعه قم خداحافظی کرده است!

دروغ از این واضح‌تر؟ از همه خواهش می‌کنیم قبل از نوشتن چنین تحلیل‌هایی، یک بار بروند و فیلم و صوت نماز جمعه اخیر قم را به دقت بررسی کنند و ببینند آیا آیت الله جوادی آملی، در این خطبه‌ها کوچکترین اشاره‌ای به مسائل سیاسی کرده‌اند یا نه؟ و آیا انصراف خود را به مسائل سیاسی (حتی به صورت ایما و اشاره) ربط داده‌اند یا نه؟ و اصلا گفته اند که من به خاطر شنیده نشدن اظهاراتم، خداحافظی می‌کنم؟

خوشبختانه و یا متاسفانه بسیاری از این آدم‌ها آنقدر شناختشان از روحانیونی چون آیت الله جوادی آملی کم است که هر کاری بکنند نمی‌توانند این جهالت خودشان را پنهان بکنند. بسیاری از آنها وقتی می‌خواهند درباره انصراف آیت الله جوادی آملی تحلیلی برای رسانه‌های خود بنویسند، بلاتشبیه در ذهنشان آدم‌هایی مثل شیخ اصلاحات را تصور می‌کنند و گمان می‌کنند کناره‌گیری آقای جوادی آملی هم از جنس قهر کردن‌های کروبی است!

آنهایی که با ادبیات این حکیم فرزانه آشنا هستند، فهمیده‌اند که جان کلام آیت الله جوادی آملی، یک مطلب عرفانی و اخلاقی بوده است. ایشان گفتند امام جمعه رهبر حرکت من الخلق الی الحق است. (حرکت از متن مردم به سوی خدا) و ادامه دادند که مردم در نماز سکوت می‌کنند و امام جمعه از سوی آنها با خدا سخن می‌گوید و مشکلات مردم را به خدا عرضه می‌کند. اگر مشکلات همچنان باقی باشد، معلوم می‌شود که امام جمعه در عرضه این مشکلات موفق نبوده است. این مضمون بیانات آیت الله جوادی آملی بود، در حالی که برخی رسانه‌ها با شیطنت، از همین عبارات عرفانی و اخلاقی، در صدد القای این مطلب بودند که گویا آیت الله جوادی آملی از شنیده نشدن اظهاراتش توسط مسئولان گلایه کرده و امامت جمعه را ترک کرده است!!

منکر مشکلات موجود در جامعه نیستیم، ولی انصافا در کجای این خطبه، آیت الله جوادی آملی گفته است که من مشکلات را به مسئولان گفته‌ام و آنها گوش نکرده‌اند؟ در حالی که اصل بیانات ایشان درباره عرضه مشکلات از سوی خطیب نماز جمعه به خداوند بود.

در این میان، متاسفانه عده‌ای از دوستان ما هم گرفتار این بازی رسانه‌ای و تبلیغاتی شدند و به چنین شایعاتی دامن زدند. مثلا چند روز پیش وبلاگی تیتر زده بود «این عمار آقای جوادی؟!»‌ همین را کم داشتیم که یک نوجوان دنیای مجازی بیاید و درباره آیت الله جوادی آملی بگوید «این عمار؟!» باور کنید از این دسته وبلاگ‌های اصولگرا بیشتر از موج سبز و بالاترین دلخور هستیم. آنها تکلیفشان معلوم است، نه آیت الله جوادی آملی را می‌شناسند و نه کاری به این مسائل دارند، نمی‌دانم به چه زبانی باید به این دوستان غافل خودمان بگوییم که …

اینکه بدون تحقیق و بررسی همه‌ی جوانب یک ماجرا و بدون آنکه کمترین شناختی از زندگی پربار علامه داشته باشیم، به خودمان اجازه دهیم که خیلی راحت درباره چنین شخصیتی قضاوت کنیم، واقعا برایم غیرقابل تحمل است. آنهم درباره کسی که عمرش را در راه دین و تبیین معارف شیعه گذرانده و از پشتیبانان انقلاب اسلامی بوده و هنوز هم از وفاداران به انقلاب و امام و رهبری است.

و متاسفانه ضربه‌ای که برخی از دوستان ناآگاه ما با دفاع ناشیانه خود دارند می‌زنند، دشمنان نزده‌اند. کاش می‌شد کمی راحت‌تر درباره‌ی رفتارها، توهین‌ها و برخورد‌های جاهلانه‌ی چند ماه گذشته‌ی برخی از این مدعیان در قم با علما و مراجع و از جمله آیت الله جوادی آملی مطلب نوشت. کاش می‌شد…

لینکهای مرتبط:
توضیح مسئول دفتر آیت الله جوادی آملی : حجت الاسلام رضوی هرگونه شائبه سیاسی بودن این تصمیم را رد کرد و افزود: پس از مسایل سیاسی اخیر برای اینکه چنین شائبه ای ایجاد نشود آیت الله جوادی چند ماه تصمیم خود را به تاخیر انداخت.

توضیح معاون فرهنگی موسسه اسراء (وابسته به آیت الله جوادی آملی) : کهولت سن، خستگی و پرداختن به فعالیت های تحقیقی به ویژه تفسیر تسنیم علت کناره گیری ایشان از امامت نماز جمعه شهر قم است.
/ 0 نظر / 4 بازدید